Bengt Lindström akryl

Bengt Lindström akryl
Bengt Lindström akryl
Bengt Lindström akryl
Bengt Lindström akryl
Bengt Lindström akryl
Bengt Lindström akryl

Klubbat för:

1 800 SEK

3 000 SEK

BENGT LINDSTRÖM (1925-2008): figurkomposition i akryl på mapp i kartong, monogramsignerad BL i rödkrita, mappen innehåller broschyr för SCA, ca 47x31 cm

Beställningsarbete för SCA Ortviken utfört ca 1985-1990, promotionmaterial för ett nytt papper där broschyren enligt uppgift från dåvarande Art Director vid SCA innehåller reportage och bilder från Bengt Lindströms atelje i Paris, ca 50-60 exemplar gjorda

Ej examinerad ur ram

698807

2019-11-08