Samling äldre böcker 12 vol
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SAMLING ÄLDRE BÖCKER. 12 vol. Äldre böcker, bl.a. 1600/1700-tal, skador, fläckar och defekter.
Bl.a. ERLANDI FIL.: De vita et miraculis Sancti Erici Suecicae regis. Primus edidit. Notisq. illustravit J. Schefferus... Holmiae (N. Wankivii) 1675, Cicero, Leipzig 1705, Vereilius, Hervarar Saga, 1671, Den svenska psalmboken, Celsius, Erik XIV historia, 1774, Figur-Bibel, 1739.
Olika bandtyper, mestadels samtida.
Ej genomgångna. Samtliga med skador och defekter.
699389
2019-11-07