Wedgewood Devon Rose servis
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
WEDGEWOOD, "Devon Rose", servis, 94+2 dlr, flintgods, med blomdekor, bestående av 7 mattallrikar, 8 djupa tallrikar, 8 mindre djupa tallrikar, 4 assietter, 6 mindre skålar, 16 kaffekoppar m. fat, 5 mockakoppar m. fat, 13 tekoppar m. fat, 1 terrin, 1 soppterrin m. soppslev, 1 kaffekanna, 1 tekanna, 1 mjölkkanna, 1 gräddkanna, 1 sockerskål, 1 skål, 3 såssnipor, 3 större uppläggningsfat, 3 mindre uppläggningsfat, 1 cirkulär uppläggninsfat, 8 äggkoppar
1 assiette med lagning, enstaka koppar med nagg, kracklyr på tekannans knopp, smärre nagg på stora skålen, mikronagg kan förekomma
699431
2019-11-09