Wedgewood Devon Rose servis

Wedgewood Devon Rose servis
Wedgewood Devon Rose servis
Wedgewood Devon Rose servis
Wedgewood Devon Rose servis
Wedgewood Devon Rose servis
Wedgewood Devon Rose servis
Wedgewood Devon Rose servis
Wedgewood Devon Rose servis
Wedgewood Devon Rose servis
Wedgewood Devon Rose servis
Wedgewood Devon Rose servis
Wedgewood Devon Rose servis
Wedgewood Devon Rose servis
Wedgewood Devon Rose servis
Wedgewood Devon Rose servis
Wedgewood Devon Rose servis

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

WEDGEWOOD, "Devon Rose", servis, 94+2 dlr, flintgods, med blomdekor, bestående av 7 mattallrikar, 8 djupa tallrikar, 8 mindre djupa tallrikar, 4 assietter, 6 mindre skålar, 16 kaffekoppar m. fat, 5 mockakoppar m. fat, 13 tekoppar m. fat, 1 terrin, 1 soppterrin m. soppslev, 1 kaffekanna, 1 tekanna, 1 mjölkkanna, 1 gräddkanna, 1 sockerskål, 1 skål, 3 såssnipor, 3 större uppläggningsfat, 3 mindre uppläggningsfat, 1 cirkulär uppläggninsfat, 8 äggkoppar

1 assiette med lagning, enstaka koppar med nagg, kracklyr på tekannans knopp, smärre nagg på stora skålen, mikronagg kan förekomma

699431

2019-11-09