Personmedaljer i silver

Personmedaljer i silver
Personmedaljer i silver
Personmedaljer i silver
Personmedaljer i silver
Personmedaljer i silver
Personmedaljer i silver

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

1 500 SEK

PERSONMEDALJER, 3 st, silver, 1700-talets andra hälft, Carl Rudensköld, Anders Johan von Höpken, Axel von Fersen, diameter ca 52-54 mm, total vikt ca 221 g

PROVENIENS: Henrik Schück, 1855-1947, svensk litteraturhistoriker. Schück var professor vid Lunds universitet 1890-1898 och vid Uppsala universitet 1898-1920. Vidare var han rektor vid Uppsala universitet 1905-1918 och ledamot av Svenska Akademien 1913-1947, på stol 3. Åren 1920-1936 var Schück ledamot av Akademiens Nobelkommitté och 1918-1929 ordförande i Nobelstiftelsens styrelse. Han var även ledamot av Vitterhetsakademien och Vetenskapsakademien.

Åtsidor pitsade

700045

2019-11-17