Eskil Sundahl stålrörsstol
Klubbat för:
8 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ESKIL SUNDAHL, stol, funktionalism, stomme i förnicklade stålrör, sits klädd i brunt skinn, 1930-tal, höjd 70,5, sitthöjd ca 45 cm
HISTORIK: Eskil Sundahl (1890-1974) var en av de främsta svenska funkisarkitekterna. Han var bl a medförfattare till Acceptera, det funktonalistiska manifestet, professor i husbyggnad vid KTH i Stockholm och chef för KFs ritkontor
Ålders- och bruksrelaterat slitage
700078
2019-11-22