Eskil Sundahl stålrörsstol

Eskil Sundahl stålrörsstol
Eskil Sundahl stålrörsstol
Eskil Sundahl stålrörsstol
Eskil Sundahl stålrörsstol
Eskil Sundahl stålrörsstol
Eskil Sundahl stålrörsstol
Eskil Sundahl stålrörsstol
Eskil Sundahl stålrörsstol
Eskil Sundahl stålrörsstol
Eskil Sundahl stålrörsstol

Klubbat för:

8 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

ESKIL SUNDAHL, stol, funktionalism, stomme i förnicklade stålrör, sits klädd i brunt skinn, 1930-tal, höjd 70,5, sitthöjd ca 45 cm

HISTORIK: Eskil Sundahl (1890-1974) var en av de främsta svenska funkisarkitekterna. Han var bl a medförfattare till Acceptera, det funktonalistiska manifestet, professor i husbyggnad vid KTH i Stockholm och chef för KFs ritkontor

Ålders- och bruksrelaterat slitage

700078

2019-11-22