David Andersson von Cöln oljemålning

Klubbat för:

15 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

DAVID ANDERSSON VON CÖLN (1689-1763), tillskriven,
Höns med kycklingar, olja på duk, dubblerad, 38 x 64 cm.

Registrerad och fotograferad av Svenska porträttarkivet, Nationalmuseum, april 1967

PROVENIENS
Ekolsunds slott, Husby-Sjutolfts socken, Uppsala län
adelsmannen Alexander Seton (1738-1814)
medicine doktor Patrik Seton (1766-1837)
godsägare Alexander Seton (1806-1884)

Ingår i temaauktionen Samlarhem

Mindre skrapmärken under ramkanten

700469

2019-11-26