Slaglåsgevär

Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär
Slaglåsgevär

Klubbat för:

3 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

SLAGLÅSGEVÄR, omkring 1800, signerad I Mellberg, ändrad från flintlås, dekorerad och räfflad pipa, kaliber ca 15,5 mm, kolv med kolvlåda, helstock med stålbeslag och hornnäsa, längd 120 cm

Johan Mellberg var verksam vid faktoriet i Jönköping under slutet av 1700-talet och i början av 1800-talet.

Smärre stocksprickor och lagningar, senare nippel, borste i pipan

700506

2019-11-17