Slaglåsgevär
Klubbat för:
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
SLAGLÅSGEVÄR, omkring 1800, signerad I Mellberg, ändrad från flintlås, dekorerad och räfflad pipa, kaliber ca 15,5 mm, kolv med kolvlåda, helstock med stålbeslag och hornnäsa, längd 120 cm
Johan Mellberg var verksam vid faktoriet i Jönköping under slutet av 1700-talet och i början av 1800-talet.
Smärre stocksprickor och lagningar, senare nippel, borste i pipan
700506
2019-11-17