Gräddkanna silver Abraham Norlin Malmö

Klubbat för:

1 000 SEK

Utropspris

1 500 SEK

GRÄDDKANNA, silver, Abraham Norlin (verksam 1796-1818/29), Malmö 1829, senempire, godronnerat liv, punsad och ciselerad dekor av stiliserad bladbård, uppsvängd hänkel, invändigt förgylld, höjd ca 13 cm, vikt 141 g

Hänkeln med lagning/förstärkning

700516

2019-11-12