Meissen figurin
Klubbat för:
15 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
MEISSEN, figurin i form av Allegori över vattnet, 1800-talets andra hälft, figurinen avbildar nereiden Amfitrite sittande i en snäckliknande farkost som förs fram av två andra nereider, havsnymfen Amfitrite var gift med havsguden Neptunus och den är sannolikt deras son Triton som stående bakom mamma blåser i en lur, märkt med korsade klingor i underglasyrblått, i godset med modellnummer D81 och 85, målarmärkning 41, porslin, kvalitetsgrad B, höjd ca 24, längd 29 samt djup 18 cm
Föremålet tillhör en temaauktion med Meissenföremål från 1700-1900-talet
Andrasortering
700536
2019-11-17