Meissen figurgrupp
Klubbat för:
6 400 SEK
Utropspris
7 000 SEK
MEISSEN, figurgrupp, (4) fyra putti som allegorier över de fyra årstiderna, 1800/1900-tal, samtliga märkta med korsade klingor i underglasyrblått, Våren med modellnummer A 64 137 O, Sommaren A 69 115 A, Hösten A 67 139, Vintern A 71 101 A, samtliga med korsade klingor i underglasyrblått, bemålat porslin, höjd ca 13-14 cm
Föremålet tillhör en temaauktion med Meissenföremål från 1700-1900-talet
700594
2019-11-13