Meissen figurgrupp

Meissen figurgrupp
Meissen figurgrupp
Meissen figurgrupp
Meissen figurgrupp
Meissen figurgrupp
Meissen figurgrupp
Meissen figurgrupp
Meissen figurgrupp
Meissen figurgrupp
Meissen figurgrupp
Meissen figurgrupp
Meissen figurgrupp

Klubbat för:

6 400 SEK

Utropspris

7 000 SEK

MEISSEN, figurgrupp, (4) fyra putti som allegorier över de fyra årstiderna, 1800/1900-tal, samtliga märkta med korsade klingor i underglasyrblått, Våren med modellnummer A 64 137 O, Sommaren A 69 115 A, Hösten A 67 139, Vintern A 71 101 A, samtliga med korsade klingor i underglasyrblått, bemålat porslin, höjd ca 13-14 cm

Föremålet tillhör en temaauktion med Meissenföremål från 1700-1900-talet

700594

2019-11-13