Kandelabrar

Kandelabrar
Kandelabrar
Kandelabrar
Kandelabrar
Kandelabrar
Kandelabrar
Kandelabrar
Kandelabrar
Kandelabrar
Kandelabrar
Kandelabrar
Kandelabrar
Kandelabrar
Kandelabrar
Kandelabrar
Kandelabrar

Klubbat för:

16 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

KANDELABRAR, 1 par, sengustavianska, 2 ljuspipor, egyptiserande figurer i mörkpatinerad brons, mellan piporna en fackla med omslingrad orm, brännfärgylld brons, socklar i ljus kolmårdsmarmor samt fundament i S:t Anne marmor, höjd ca 48 cm

Proveniens: Familjen Seton af Ekolsund

Ingår i temaauktionen Samlarhem

Den ena kandelaberns fackla sitter lös i gängningen och är något böjd, den ena figurens fötter har ett håll upptaget (förstärkning) bruks och åldersrelaterat slitage

700869

2019-11-26