Dopkass / barnkorg Dalarna
Klubbat för:
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DOPKASS, omkring 1800, flaknäver med handtag, sydd med klyvsöm, dekor med röd och blå vadmal, gavlar med ristad dekor i rombmönsten, vävt band med smideskrok, L ca 68 cm.
Ref: snarlik i Nordiska Museets samlingar med ursprung från Mora, NM.0003516A
Skador: mindre slitage
700960
2019-11-16