Dopkass / barnkorg Dalarna

Dopkass / barnkorg Dalarna
Dopkass / barnkorg Dalarna
Dopkass / barnkorg Dalarna
Dopkass / barnkorg Dalarna
Dopkass / barnkorg Dalarna
Dopkass / barnkorg Dalarna
Dopkass / barnkorg Dalarna
Dopkass / barnkorg Dalarna

Klubbat för:

1 200 SEK

2 000 SEK

DOPKASS, omkring 1800, flaknäver med handtag, sydd med klyvsöm, dekor med röd och blå vadmal, gavlar med ristad dekor i rombmönsten, vävt band med smideskrok, L ca 68 cm.

Ref: snarlik i Nordiska Museets samlingar med ursprung från Mora, NM.0003516A

Skador: mindre slitage

700960

2019-11-16