Herman Kähler Danmark vaser jugend tidigt 1900-tal

Klubbat för:

2 600 SEK

Utropspris

3 500 SEK

HERMAN KÄHLER, 4 dlr, keramik, Danmark, tidigt 1900-tal, Jugend, samtliga signerade HAK, stämplade Danmark, bestående 4 vaser, polykrom dekor av blommor, höjd 29, 26, 19 samt 17 cm

Den större vasen med tillverkningsdefekt i form av spricka vid botten, krackelyrer, bemålade nagg

700971

2019-11-14