Samlarobjekt memorabilia Paul Arbin Gustav V

Klubbat för:

4 400 SEK

Utropspris

5 000 SEK

MEMORABILIA, 5 dlr, till minne av hovsköksmästare Paul Arbin (1910-1964), silverskål av Firma K Anderson, Stockholm, 1953, förgylld insida, cigarettfodral med dedikation 830 S, minneshäfte med festprogram från Konung Gustaf V åttioårsdag den 16 juni 1938, signerad tackbrev från Konung Gustaf VI, invitationskort från Rosenbad, vikt silverskål ca 318 g, vikt cigarettfodral (830s) ca 106 g

Ingår i temaauktionen "Samlarhem"

HISTORIK: Paul Arbin var köksmästare på Hôtel Rydberg samt vid Rosenbad, vid senare tillfälle jobbade han under Gustaf V:s kökshov, även där som köksmästare, deltog bl.a. i Gustaf V:s åttioårsdag, som avtackning efter att ha jobbat vid hovet fick Paul Arbin personlig tackbrev av Gustaf VI med en silverskål som tyder "Köksmästare Paul Arbin 27 april 1952, Från gamla vänner vid H.M Konung Gustaf V:s Hov", Paul Arbin föddes i Dole i Frankrike 1884, kom till Stockholm år 1910, var köksmästare först på Rydberg, Rosenbad och sedan vid Gustav V hov, upphovsman till den s.k "Tullgarnspajen", konungens "utflyktsrätt", lagat flertal nobelmiddagar, gett ut boken "Kungliga Rätter" (1952).
Källa: https://tidenstecken.wordpress.com/tag/paul-arbin/

Skål med smärre slitage på förgyllning

701082

2019-11-26