Josefina Holmlund oljemålning
Klubbat för:
3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JOSEFINA HOLMLUND (1827-1905): Sognefjorden, signerad J Holmlund, olja på duk monterad på pannå, ca 37x56 cm
Josefina Holmlund målade på 1860-talet i ett Düsseldorfinspirerade måleri, som lyser igenom i flera av auktionens utrop, bl.a. "Alplandskap med stuga" och "Sjölandskap med bro". När det franskinspirerade friluftsmåleriet kom på 1870-talet mattades Düsseldorfskolans drag av allt mer i hennes bilder men försvann aldrig helt.
Ingår i tema-auktionen Kvinnliga konstnärer
Mindre fläckar
701125
2019-11-25