Hackefors porslin

Hackefors porslin
Hackefors porslin
Hackefors porslin
Hackefors porslin
Hackefors porslin
Hackefors porslin
Hackefors porslin
Hackefors porslin

Klubbat för:

1 600 SEK

Utropspris

2 000 SEK

HACKEFORS, matservis, 55 dlr, gräddvitt porslin, förgylld bård, delvis stämplad modell 66, servisen består av: 12 mattallrikar (diameter ca 25 cm), 11 stora assietter (diameter ca 21 cm), 12 små assietter (diameter ca 18 cm), 11 djupa tallrikar (diameter ca 25 cm), 1 terrin med lock (höjd ca 23, diameter 27 cm), 1 tårtfat (diameter ca 36 cm), 1 cigaretthållare (höjd ca 7 cm), 1 såsskål (diameter ca 23 cm), 1 karott (höjd ca 7, diameter 23 cm) samt 4 uppläggningsfat (längd ca 23-43 cm)

Gulddekor med slitage, två nagg på terrinhandtagen, mindre nagg kan förekomma, variationer i färg kan förekomma

701181

2019-11-14