ÁSGRIMUR JÓNSSON oljemålning

ÁSGRIMUR JÓNSSON oljemålning
ÁSGRIMUR JÓNSSON oljemålning
ÁSGRIMUR JÓNSSON oljemålning
ÁSGRIMUR JÓNSSON oljemålning
ÁSGRIMUR JÓNSSON oljemålning
ÁSGRIMUR JÓNSSON oljemålning
ÁSGRIMUR JÓNSSON oljemålning
ÁSGRIMUR JÓNSSON oljemålning

Klubbat för:

33 000 SEK

Utropspris

32 000 SEK

ÁSGRIMUR JÓNSSON
Island 1876-1958
Möðruvellir í Hörgárdal, Norra Island
Signerad Ásgimur J. Olja på duk, 55 x 75 cm.
.
Ásgrimur Jónsson är en av Islands mest kända konstnärer, som testamenterade alla sina verk och sin studio på Bergstadastraeti 74 i Reykjavík till den isländska staten när han dog. 1960 öppnades ett museum till hans ära och sedan 1988 tillhör hans samling The National Gallery of Iceland.

Möðruvellir är en av de mest historiska platserna på Island där biskopens säte finns och här vilar en förbannelse, då det brunnit här vart hundrade år och senast på 1930-talet. Förbannelsens ursprung härrör i en konflikt från år 1253, vilken ledde till en hämndaktion mellan två hövdingefamiljer i Flugumýri och Möðruvellir.
.
Den isländske nationalskalden Jónas Hallgrímssons (1807-1845) jordiska kvarlevor fördes 1946 från Danmark till Möðruvellir í Hörgárdal på Island och välsignandes här av biskop Sigurdur Stefansson.
.
PROVENIENS
Sigurdur Stefansson, biskop på Möðruvellir í Hörgárdal,
vidare i arv till nuvarande ägare

701219

2019-11-29