Wilhelm Kåge Argenta Gustavsberg
Klubbat för:
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
WILHELM KÅGE (1889-1960), "Argenta", urna, stengods, Gustavsberg, med hänklar, grön glasyr, bemålad silverdekor av stiliserad blomma, signerad "Gustavsberg F, Kåge 876", höjd ca 21, längd 24 cm, träsockel medföljer
Ingår i temaauktion Modern keramik och Konstglas
En hänkel med nagg, lock saknas
701823
2019-12-09