Wilhelm Kåge Argenta Gustavsberg

Klubbat för:

850 SEK

Utropspris

1 500 SEK

WILHELM KÅGE (1889-1960), "Argenta", urna, stengods, Gustavsberg, med hänklar, grön glasyr, bemålad silverdekor av stiliserad blomma, signerad "Gustavsberg F, Kåge 876", höjd ca 21, längd 24 cm, träsockel medföljer

Ingår i temaauktion Modern keramik och Konstglas

En hänkel med nagg, lock saknas

701823

2019-12-09