Pipor 18/1900-tal

Pipor 18/1900-tal
Pipor 18/1900-tal
Pipor 18/1900-tal
Pipor 18/1900-tal
Pipor 18/1900-tal
Pipor 18/1900-tal
Pipor 18/1900-tal
Pipor 18/1900-tal
Pipor 18/1900-tal
Pipor 18/1900-tal
Pipor 18/1900-tal
Pipor 18/1900-tal
Pipor 18/1900-tal
Pipor 18/1900-tal
Pipor 18/1900-tal
Pipor 18/1900-tal
Pipor 18/1900-tal
Pipor 18/1900-tal

Klubbat för:

3 600 SEK

Utropspris

3 500 SEK

PIPOR samt PIPSTÄLL, 11 st pipor varav 2 endast piphuvuden, mestadels omkring 1800-talets första hälft, sjöskum resp trä, mestadels med beslag i silver varav 1 piphuvud i skulpterat trä samt 1 i form av en s.k tubosnäcka men pärlemor, pipställ i mahogny, längd på pipor ca 60-102 cm

Ingår i temaauktionen "Samlarhem"

Bruksslitage, vissa med sprickor kring skaft

701962

2019-11-26