Royal Copenhagen Blå Blomst
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KUNGLIG DANSK "Blå Blomst", matservis, 50 dlr., porslin, Danmark, 1900-talets mitt, bestående av: 11 mattallrikar (1621), 9 djupa tallrikar (1616), 8 förrättstallrikar (1623), 10 assietter (1624), 5 äggkoppar (1568), 3 skålar (1522, 1527, 1532), saladière, 2 ytterfoder (8501-4, 8501A) samt sockerskål (8139), de djupa tallrikarnas diameter ca 22 cm
Nagg förekommer
701976
2019-11-15