Skålfat Ursula Printz Gustavsberg studio

Klubbat för:

550 SEK

Utropspris

1 500 SEK

URSULA PRINTZ, skålfat, Gustavsberg studio 1940-tal, handmålad dekor av kvinnoansikte och blommor i gult, grönt, rosa, lila, gulgrönt och svart samt blått, signerad Gustavsberg studio och målarsignatur för Ursula Printz, höjd 4,5, 18x16,5 cm

Retuscherad nagg på kantens undersida, krackelyr

702171

2019-11-16