Flickdocka med folkdräkt

Flickdocka med folkdräkt
Flickdocka med folkdräkt
Flickdocka med folkdräkt
Flickdocka med folkdräkt
Flickdocka med folkdräkt
Flickdocka med folkdräkt
Flickdocka med folkdräkt
Flickdocka med folkdräkt
Flickdocka med folkdräkt
Flickdocka med folkdräkt

Klubbat för:

2 400 SEK

Utropspris

2 000 SEK

FLICKDOCKA, 1900-talets första hälft, huvud i bemålat papiermaché, kropp i stoppat tyg, klädd i folkdräkt från Rättvik, sameskor, längd ca 98 cm
PROVENIENS: Stopalo

Bruksslitage, näsan med slitage

702222

2019-11-24