Carl Leopold Nielsen oljemålning
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CARL NIELSEN (Norge, 1848-1908), "Balestrand", signerad Carl Nielsen, daterad 1898, olja på duk, ca 45x31 cm
HISTORIK: C. Nielsen fick sin konstnärsutbildning under 1870-talet vid Knud Bergslien samt Morten Müllers konstnärsskola i Christiania, senare elev hos Hans Gude i Karlsruhe. Senare studier i Tyskland. Blivit utställd på bl.a. Nordiska utställningen i Köpenhamn 1888 samt Världsutställningen i Paris 1889. Finns verk av honom utställd på Nasjonalgalleriet i Oslo samt Nationalmuseet i Stockholm. Litteratur bl.a.: Äldre nordiska målninger, katalog Nationalmuseum, Stockholm, 1952, s. 208.
Direktlänk till info: https://nkl.snl.no/Carl_Nielsen
Färgbortfall, smuts, duk måste spännas om
702263
2019-11-16