Carl Leopold Nielsen oljemålning

Klubbat för:

2 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

CARL NIELSEN (Norge, 1848-1908), "Balestrand", signerad Carl Nielsen, daterad 1898, olja på duk, ca 45x31 cm

HISTORIK: C. Nielsen fick sin konstnärsutbildning under 1870-talet vid Knud Bergslien samt Morten Müllers konstnärsskola i Christiania, senare elev hos Hans Gude i Karlsruhe. Senare studier i Tyskland. Blivit utställd på bl.a. Nordiska utställningen i Köpenhamn 1888 samt Världsutställningen i Paris 1889. Finns verk av honom utställd på Nasjonalgalleriet i Oslo samt Nationalmuseet i Stockholm. Litteratur bl.a.: Äldre nordiska målninger, katalog Nationalmuseum, Stockholm, 1952, s. 208.

Direktlänk till info: https://nkl.snl.no/Carl_Nielsen

Färgbortfall, smuts, duk måste spännas om

702263

2019-11-16