Josef Hoffmann sittgrupp
Klubbat för:
7 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
JOSEF HOFFMANN, sittgrupp Purkersdorf, 3 delar, bestående av 1 par karmstolar 8312 samt oktagonalt bord 8390, vitlackerat trä, stolssitsar av flätat syntetgjord, ryggkuddar med klädsel av bomull, 1900-/2000-tal, Wittmann, Österrike
HISTORIK: Ursprungligen formgivna 1903 för Pukersdorf sanatorium utanför Wien
Bruksslitage, visst färgbortfall, smärre skador, extra ryggkuddeklädslar medföljer
702279
2019-11-14