Uppsatsskålar 1800-tal
Klubbat för:
13 000 SEK
8 000 SEK
UPPSATSSKÅLAR, 1 par, 1800-talets slut, stomme i förgylld brons, dekor av karyatider med tassfötter, skålar i skärslipatav variant av trepassfot, mynningar med dekor av lagerkransar, höjd ca 35 cm
Omarbetade, smärre slitage, sockel med spår av hål, glas med sprickbildning samt lagning, en skål med nagg
702337
2019-11-15