Gunnar Nylund, golvvas, Rörstrand 1950-tal
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GUNNAR NYLUND (1904-1997), golvvas, Rörstrand 1950-tal, stengods, grön-och brunspräcklig glasyr, signerad R SWEDEN GN, höjd 43 cm
Ingår i temaauktion Modern keramik och Konstglas
Bränningsdefekter, märkt 2:a sortering
702363
2019-12-09