Gunnar Nylund, golvvas, Rörstrand 1950-tal

Klubbat för:

4 800 SEK

Schätzwert

5 000 SEK

Beschreibung

GUNNAR NYLUND (1904-1997), golvvas, Rörstrand 1950-tal, stengods, grön-och brunspräcklig glasyr, signerad R SWEDEN GN, höjd 43 cm

Ingår i temaauktion Modern keramik och Konstglas

Zustandsbeschreibung

Bränningsdefekter, märkt 2:a sortering

702363

2019-12-09