Pala Kilij
Klubbat för:
6 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KILIJ, sannolikt ottomansk, 1800-tal, parerstänger i mässing, kavelplattor av horn, klinga med dekor av symboler, balja i mässingsplåt med reliefdekor, längd ca 71 cm
Omfattande slitage, rost och skador
702525
2019-11-17