Pala Kilij

Pala Kilij
Pala Kilij
Pala Kilij
Pala Kilij
Pala Kilij
Pala Kilij
Pala Kilij
Pala Kilij

Klubbat för:

6 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KILIJ, sannolikt ottomansk, 1800-tal, parerstänger i mässing, kavelplattor av horn, klinga med dekor av symboler, balja i mässingsplåt med reliefdekor, längd ca 71 cm

Omfattande slitage, rost och skador

702525

2019-11-17