Slaglåsgevär Anton Vincenz Lebeda

Klubbat för:

9 400 SEK

Utropspris

6 000 SEK

DUBBELBÖSSA, med slaglås, tjeckisk, 1800-talets mitt, piporna märkra Ant. Vinc. Lebeda (för Anton Vincenz Lebeda 1798-1857 i Prag, låsbleck märkt Prage resp. Lebeda, stock i valnöt med skuren dekor, kolvlåda, längd ca 105 cm

Omfattande slitage och skador, korrosion, pipkil och laddstake saknas

702599

2019-11-17