Slaglåsgevär Anton Vincenz Lebeda
Klubbat för:
9 400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
DUBBELBÖSSA, med slaglås, tjeckisk, 1800-talets mitt, piporna märkra Ant. Vinc. Lebeda (för Anton Vincenz Lebeda 1798-1857 i Prag, låsbleck märkt Prage resp. Lebeda, stock i valnöt med skuren dekor, kolvlåda, längd ca 105 cm
Omfattande slitage och skador, korrosion, pipkil och laddstake saknas
702599
2019-11-17