Uniform m/1895 Livregementets husarer
Klubbat för:
7 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
UNIFORM, svensk, m/1895, för ryttmästare vid livregementetes husarer (K3, Skövde), bestående av dolma, ridbyxa, husarmössa m/1865-99, knutskärp m/1895, slängkappa, ridskor med sporrar strlk. 43, dolmans armlängd ca 64, rygglängd 63, bröstvidd under arm 96 cm, skärmmössa enligt märkning ca 57
Proveniens:
Ryttmästare Carl-Axel Andrén
Bruksslitage och smärre lagningar
702748
2019-11-17