Uniform m/1895 Livregementets husarer

Klubbat för:

7 400 SEK

Utropspris

4 000 SEK

UNIFORM, svensk, m/1895, för ryttmästare vid livregementetes husarer (K3, Skövde), bestående av dolma, ridbyxa, husarmössa m/1865-99, knutskärp m/1895, slängkappa, ridskor med sporrar strlk. 43, dolmans armlängd ca 64, rygglängd 63, bröstvidd under arm 96 cm, skärmmössa enligt märkning ca 57
Proveniens:
Ryttmästare Carl-Axel Andrén

Bruksslitage och smärre lagningar

702748

2019-11-17