Stolar Johan Lindgren
Klubbat för:
8 000 SEK
4 000 SEK
JOHAN LINDGREN (stolmakare i Stockholm 1770-1800), 1 par stolar, gustavianska, omkring 1800, signerad ILG, varav 1 etikettmärkt med Stockholms stolmakareämbetes sigill, målade med avsiktlig patina, stoppade och klädda sitsar, sitshöjd 49 cm
Senare målning och klädsel, sprickor, mindre skador, förstärkta sargar, något maskstugna på insidor av sarger
702790
2019-11-23