Stolar Johan Lindgren

Stolar Johan Lindgren
Stolar Johan Lindgren
Stolar Johan Lindgren
Stolar Johan Lindgren
Stolar Johan Lindgren
Stolar Johan Lindgren
Stolar Johan Lindgren
Stolar Johan Lindgren
Stolar Johan Lindgren
Stolar Johan Lindgren
Stolar Johan Lindgren
Stolar Johan Lindgren
Stolar Johan Lindgren
Stolar Johan Lindgren
Stolar Johan Lindgren
Stolar Johan Lindgren
Stolar Johan Lindgren
Stolar Johan Lindgren

Klubbat för:

8 000 SEK

4 000 SEK

JOHAN LINDGREN (stolmakare i Stockholm 1770-1800), 1 par stolar, gustavianska, omkring 1800, signerad ILG, varav 1 etikettmärkt med Stockholms stolmakareämbetes sigill, målade med avsiktlig patina, stoppade och klädda sitsar, sitshöjd 49 cm

Senare målning och klädsel, sprickor, mindre skador, förstärkta sargar, något maskstugna på insidor av sarger

702790

2019-11-23