Solur
Klubbat för:
5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SOLUR, daterat 1676, ristad dekor i form av hjärta med IHS, under denna en vapensköld med initialerna M S, längst ner med dateringen Anno 1676, från hjärtat radierande strålar mot solurets timmar, möjligen senare visare i järn, grå kalksten, ca 24x24 cm
Ingår i temaauktionen Samlarhem
Avslag och nagg, åldersrelaterat slitage
702884
2019-11-26