Broscher örhängen skuren korall

Klubbat för:

11 000 SEK

3 000 SEK

BROSCHER, 2 st., ÖRHÄNGEN, 1 par, fattningar i oädel metall, skuren korall bl a i form av rosor och blad, 1800-talets senare del, örhängen med skruvsystem, höjd ca 5,5 cm, broschernas höjd ca 6 resp. 7 cm, tidstypiskt etui medföljer
PROVENIENS: Stopalo

Örhängen omarbetade från krok till skruvsystem, bitar och dekordelar av korall saknas på brosch och örhängen, skador

702954

2019-11-24