Myntkabinett

Myntkabinett
Myntkabinett
Myntkabinett
Myntkabinett
Myntkabinett
Myntkabinett
Myntkabinett
Myntkabinett
Myntkabinett
Myntkabinett
Myntkabinett
Myntkabinett
Myntkabinett
Myntkabinett

Klubbat för:

7 600 SEK

Utropspris

8 000 SEK

MYNTKABINETT med mynt från antiken (grekiska och romerska) och medeltida, 27 st, bl a guldmynt Östrom kejsar Tiberius II Konstantine 578-582, silvermynt Alexander den store, Sassanidiska, silvermynt, bronsmynt Konstatin den store med senare infattat guldhänge, kabinettet i form av en miniatyrbyrå i körsbärsträ med skiva i blybergsporfyr, höjd ca 21,5 samt 17x9, myntens diameter mellan ca 1-2,7 cm

Proveniens: Från svensk samling 1990-tal och innan dess engelsk förvärvat 1960/70-tal

Ingår i temaauktionen Samlarhem

Varierande bruks och åldersrelaterat slitage på mynten, kabinettet med smärre slitage, kantnagg på skivan

703066

2019-11-26