Grand tour souvenir
Klubbat för:
2 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GRAND TOUR SOUVENIR i form av brevpress, 1900-talets första hälft. stomme i svart kalksten, inläggningar i bl a jaspis, malakit, lapis lazuli, egyptisk porfyr, grekisk porfyr samt olika marmorsorter och kalcit, höjd ca 2 samt 13x8 cm
Ingår i temaauktionen Samlarhem
GRAND TOUR SOUVENIR i form av brevpress, 1900-talets första hälft, stomme i svart kalksten, i mitten försämkt och målat "Roma" inläggningar i bl a jaspis, egyptisk porfyr, grekisk porfyr, malakit, lapis lazuli smt olika marmorsorter och kalcit, höjd ca 2 samt 13x8 cm
Smärre slitage
703076
2019-11-26