Berlocker ringar guld
Klubbat för:
5 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BERLOCKER, 5 st., bl a i form av en raket resp. hjärtan varav ett med infattad bergkristall med rutilier, KEDJA, BROSCH(HÄNGE, med stenar och emaljdekor, föreställande en vindruvsklase, ÖRHÄNGEN, 1 par, 18 k guld, total vikt ca 24,2 g, INGENJÖRSRING, 18 k guld och järn, ringstorlek ca 20 mm, vikt ca 4,4 g, RING, 14 k guld, slät modell, ringstorlek ca 19 mm, vikt ca 1,3 g
BROSCH, jugend, dekor med turkos och pärlor, KARBINHAKE, 9 k guld, total vikt ca 3,6 g
PROVENIENS: Stopalo
Brosch i form av druvklase med emaljskador, tennlödningar, omarbetad och stenar saknas, jugendbrosch saknar nål och en pärla samt med tennlödning
703229
2019-11-24