Kuriosa

Kuriosa
Kuriosa
Kuriosa
Kuriosa
Kuriosa
Kuriosa
Kuriosa
Kuriosa
Kuriosa
Kuriosa

Klubbat för:

2 200 SEK

Utropspris

2 000 SEK

KURIOSA, 14 dlr, delvis 1800-tal, bl a bestående av: sparbössor, 2 st., i form av trumma resp. brevlåda med text: I sparbössan må icke nedläggas knappar, bleckbitar eller annat "moj" utan penningar af koppar, silfver eller guld!, resebläckhorn med hölje av rött läder, sigillstamp, jugend, ringklocka, nålhus, i form av urna, lykta, invändigt med brännare i minatyr, tea-room incense i originalkartong, portmonnä i silver, handväska, fotoram, mm
PROVENIENS: Stopalo

Ringklocka saknar en knapp, portmonnä med skador, trumma saknar knäppe

703231

2019-11-24