Tjeckoslovakien 1969 autografer
Klubbat för:
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TJECKOSLOVAKIEN, AUTOGRAFER, Ishockey-VM Stockholm 1969, signerat foto av spelare, 9x13 cm, glaspuck/souvenir från VM Stockholm 69 medföljer
PROVENIENS:
Arvid Pettersson, vaktmästare på Hovet, Råsunda, Söderstadion, Stadion, Kungliga Tennishallen
HISTORIK:
Turneringen skulle egentligen ha spelats i det dåvarande Tjeckoslovakien, men då oroligheter utbröt i landet med en pågående sovjetiska ockupation beslöt landet att avstå från arrangemanget. Tjeckoslovakien besegrade Sovjetunionen i båda matcherna 2-0 den 21 mars och 4-3 den 28 mars.
Ingår i auktionen Sports Memorabilia & A Gentleman´s Auction
Foto med kantskador
703257
2019-12-15