Tjeckoslovakien 1969 autografer

Klubbat för:

1 000 SEK

2 000 SEK

TJECKOSLOVAKIEN, AUTOGRAFER, Ishockey-VM Stockholm 1969, signerat foto av spelare, 9x13 cm, glaspuck/souvenir från VM Stockholm 69 medföljer

PROVENIENS:
Arvid Pettersson, vaktmästare på Hovet, Råsunda, Söderstadion, Stadion, Kungliga Tennishallen

HISTORIK:
Turneringen skulle egentligen ha spelats i det dåvarande Tjeckoslovakien, men då oroligheter utbröt i landet med en pågående sovjetiska ockupation beslöt landet att avstå från arrangemanget. Tjeckoslovakien besegrade Sovjetunionen i båda matcherna 2-0 den 21 mars och 4-3 den 28 mars.

Ingår i auktionen Sports Memorabilia & A Gentleman´s Auction

Foto med kantskador

703257

2019-12-15