Bordsur Bulle Patent
Klubbat för:
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BULLE PATENT, bordsur, 1920-tal, patenterad 1920 av Maurice Favre-Bulle, Frankrike, batteridrivet verk av mässing, urtavla med arabiska siffror, svärtad träsockel, glaskupa med slipad dekor av vinrankor, höjd inkl kupa 38 cm
PROVENIENS: Stopalo
703310
2019-11-24