Kaffeservis i silver
Klubbat för:
3 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KAFFESERVIS i silver, tidigt 1900-tal, (3) kaffekanna, gräddkanna samt sockerskål, silver förgyllt inuti, stämplat 834 med ingraverat T samt adlig krona (famijen Taube), höjd mellan ca 11-24 cm, vikt ca 1100 g
Proveniens: Familjen Taube, Prästkulla gård, Ekenäs, Finland
Ingår i tema Samlarhem
Bruks och åldersrelaterat slitage
703535
2019-11-26