Kaffeservis i silver

Kaffeservis i silver
Kaffeservis i silver
Kaffeservis i silver
Kaffeservis i silver
Kaffeservis i silver
Kaffeservis i silver
Kaffeservis i silver
Kaffeservis i silver
Kaffeservis i silver
Kaffeservis i silver
Kaffeservis i silver
Kaffeservis i silver
Kaffeservis i silver
Kaffeservis i silver

Klubbat för:

3 800 SEK

Schätzwert

5 000 SEK

Beschreibung

KAFFESERVIS i silver, tidigt 1900-tal, (3) kaffekanna, gräddkanna samt sockerskål, silver förgyllt inuti, stämplat 834 med ingraverat T samt adlig krona (famijen Taube), höjd mellan ca 11-24 cm, vikt ca 1100 g

Proveniens: Familjen Taube, Prästkulla gård, Ekenäs, Finland

Ingår i tema Samlarhem

Zustandsbeschreibung

Bruks och åldersrelaterat slitage

703535

2019-11-26