Ljusstakar tillskrivna R.F. Lindroth
Klubbat för:
8 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
REINHOLD FREDRIC LINDROTH d.ä. (metallarbetare under hallrätten i Stockholm 1813-1817) tillskrivna,1 par ljusstakar, sengustavianska stockholmsarbeten, delvis brännförgylld mässing, fotplatta med roulettedekor, bladhölster, konisk pelare krönt av plymer, urnformad ljuspipa med pärlstav, lösa manschetter, höjd 20,5 cm, slitage
Slitage, delvis omförgyllda
703550
2019-11-24